Adres IP – co to takiego?

Jaki mam numer IP to pytanie, które zadaje sobie wielu użytkowników sieci. O ile sprawdzenie tego nie należy do rzeczy najbardziej skomplikowanych, problem pojawia się w momencie, w którym próbujemy zrozumieć, czym ten numer tak naprawdę jest. Zacznijmy więc po kolei.

Czym jest adres IP?

Podobnie jak ludzie posługują się dowodami potwierdzającymi ich tożsamość, tak samo urządzenia (głównie komputery) podłączone do sieci identyfikowane są na podstawie konkretnego, unikatowego numeru. Ten numer to właśnie adres IP. Nie jest on na stałe przypisany do danego urządzenia – oznacza to, że kiedy tylko rozłączymy się z siecią przestajemy być do niego przypisani. Po ponownych połączeniu przypisany zostanie nam najpewniej zupełnie inny adres.

Jak sprawdzić adres IP?

Jeśli chcemy dowiedzieć się, pod jakim adresem IP obecnie jesteśmy widoczni w Internecie wystarczy w menu start wpisać cmd, a następnie w otwartym oknie interpretera poleceń wpisać komendę ipconfig. Jeśli powyższe działanie zdaje się nam być zbyt skomplikowane z pomocą przychodzi wiele stworzonych w tym celu stron internetowych, np. What Is My IP – po wejściu na jedna z nich numer IP jest po prostu wyświetlany, a z naszej strony niewymagane jest żadne dalsze działania.

 

Możesz również polubić…