Bramy garażowe – jaką wybrać?
Garaż to coś więcej niż miejsce służące do parkowania samochodu. Śmiało można nazwać go przestrzenią wielofunkcyjną: przechowasz w nim narzędzia i sprzęty, jak choćby kosiarkę do trawy czy rowery, zaaranżujesz kotłownię lub dodatkowe pomieszczenia gospodarcze. Warto pamiętać także, że wygląd garażu istotnie wpływa na estetykę budynku. Zarówno względy wizualne, jak i kwestie bezpieczeństwa sprawiają, że bardzo ważny staje się wybór odpowiedniej bramy garażowej. Co może zaoferować producent bram garażowych? Czym powinieneś sugerować się, dokonując wyboru?
1. Bramy garażowe – rodzaje
2. Wymiary bramy garażowej
3. Napęd i automatyka
Współczesne bramy garażowe wyposażone są w automatykę, która nie tylko poprawia ich funkcjonalność, ale również zwiększa bezpieczeństwo. Więcej na temat rozwiązań, które proponuje producent bram garażowych w poszczególnych konstrukcjach przeczytasz na: https://www.roletyalu.pl/kategoria/bramy.
Bramy garażowe – rodzaje
Bramy garażowe są dostępne w kilku wariantach, różniących się wyglądem oraz konstrukcją. Na który rodzaj warto się zdecydować?
- Bramy segmentowe
Bramy segmentowe składają się z połączonych zawiasami paneli wypełnionych pianką izolującą przed hałasem i spadkami temperatur. Skrzydło porusza się za sprawą pionowych i poziomych szyn, dzięki którym zyskujesz możliwość maksymalnego wykorzystania przestrzeni przed garażem i wewnątrz niego. Segmentowe bramy są chętnie wybierane także dlatego, że łączą zalety nowoczesnej technologii i klasyczny wygląd. Są dostępne w bogatej palecie barw, przetłoczeń i struktur. Dzięki temu bez problemu dopasujesz garażowe bramy do stylu budynku.
- Bramy rozwierne, czyli bramy skrzydłowe
To opcja najbardziej tradycyjna, najprostsza konstrukcyjnie i najtańsza. Obecnie jednak jest rzadko wybierana przynajmniej z kilku powodów. Choć tego typu bramy są łatwe w montażu i wdzięczne w konserwacji, ich obsługa nie należy do wygodniejszych. Wymagają ręcznego otwarcia, dlatego chcąc wjechać do garażu, musisz wysiąść z auta. Ponieważ drzwi otwierają się na boki, trzeba wygospodarować dla nich sporo miejsca na podjeździe. Zimą, przy zalegającym śniegu, może to być uciążliwe.
- Bramy uchylne
Uchylne bramy garażowe będą dobrym wyborem, gdy zależy ci na korzystnej cenie i wygodzie użytkowania. Charakteryzuje je prosta budowa: główny element stanowi skrzydło, które unosi się na prowadnicach, najpierw zachodząc nad pojazd, a później chowając pod sufitem. Konstrukcja zwykle jest stalowa lub aluminiowa, choć można wykończyć ją w dowolny sposób. Największą wadą modeli uchylnych jest ich ograniczona szczelność – pod tym względem bramy segmentowe są zdecydowanie lepsze. Wymagają także sporo miejsca na podjeździe (wysuwają się na 1-1,5 metra) i pod garażowym sufitem.
- Bramy rolowane
To znakomite produkty, które jednak są rzadziej wybierane – głównie ze względu na cenę. Działanie bram tego typu przypomina działanie rolety: klasyczne drzwi zastępuje tu skrzydło nawijające się pionowo na wał napędowy. Dzięki temu konstrukcja zajmuje niewiele miejsca, a w świetle otworu zmieści się nawet większy pojazd. Są wygodne, bezpieczne i estetyczne, a w zakresie kolorystyki praktycznie nie ma ograniczeń. Sprawdzą się także jako bramy przemysłowe.
Wymiary bramy garażowej
Producent bram garażowych może zaoferować produkt na wymiar, jednak w większości przypadków jesteś w stanie dopasować rozwiązanie ze standardowej oferty. Jakie są najczęściej wybierane gabaryty bram garażowych? Ich wysokość z reguły mieści się w przedziale od 2 do 3,6 metrów. Decydując się na bramę o wysokości 2,25 metrów swobodnie wjedziesz do garażu autem terenowym, jeśli jednak planujesz mocowanie na dachu bagażnika, warto zabezpieczyć ok. 15 cm margines.
Do wyboru masz także różniące się szerokością bramy garażowe. Garaż może być jedno-, dwu- lub kilkustanowiskowy, zamykany drzwiami pojedynczymi lub podwójnymi. Modele pojedyncze mają maksymalnie 2,5 metra szerokości, podwójne zaś od 4 do 5 metrów.
Napęd i automatyka
Bardzo ważną kwestią jest sposób otwierania bramy. Nawet jeśli obecnie ten aspekt wydaje ci się drugorzędny, a konieczność wysiadania z samochodu, by otworzyć drzwi, mało uciążliwa, życie szybko zweryfikuje twoje podejście. Przekonasz się o tym zimą lub po prostu wracając do domu z dziećmi. Zastosowane mechanizmy wpływają także na bezpieczeństwo – zarówno samochodu, jak i całego domu.
Zdecydowana większość bram garażowych jest obecnie zautomatyzowana. Przodują wśród nich napędy sterowane radiowo, za pomocą bezprzewodowego pilota. To jednak nie jedyna opcja. Producent bram garażowych może zaoferować także zamki z kodem, karty magnetyczne lub czytniki linii papilarnych. Zdarzają się także systemy sterowane smartfonem.
Niektóre z wyżej wymienionych opcji znajdują zastosowanie w firmach i budynkach użyteczności publicznej. Ich dodatkowym atutem jest zwiększanie bezpieczeństwa. Za przykład niech posłuży czytnik linii papilarnych stanowiący skuteczną barierę przed włamaniem, ale także zwiększający bezpieczeństwo dzieci bawiących się na podwórku.
Najnowsze komentarze