Od czego zacząć renowację starego budynku?

Stare budynki, takie jak kamienice lub duże domy jednorodzinne charakteryzują się niepowtarzalnym klimatem. To właśnie panująca w nich atmosfera przyciąga coraz więcej osób, które podejmują się wyzwania remontu i renowacji. Stary budynek, który został poddany odnowieniu i zaaranżowaniu na nowo według pasującego stylu, może stać się niezwykłym miejscem do zamieszkania na stałe.

Stan techniczny budynku

Najważniejszymi informacjami, jakie należy pozyskać jeszcze przed rozpoczęciem remontu i renowacji starego budynku, jest poznanie jego rzeczywistego stanu technicznego. W zależności od długości lat, w których budynek pozostawał niezagospodarowany i bez opieki, konieczne jest wyburzanie i stawianie poszczególnych ścian na nowo. Jeśli w wybranym budynku, konieczna jest częściowa rozbiórka oraz przebudowa, planowanie oraz organizowanie renowacji będzie wyglądało nieco inaczej. Należy zachować wszelkie środki ostrożności i jednocześnie stosować się do panujących przepisów, jak na przykład wywóz odpadów z rozbieranych budynków. Wywóz gruzu Poznań lub inne miasta wojewódzkie określają przepisami, według których nie wolno wyrzucać ich w dowolnym miejscu. Najlepszym rozwiązaniem jest zadbanie o podstawienie przeznaczonych do gruzu kontenerów pod budynek i wywiezienie ich po zakończeniu renowacji. Dzięki temu pozbędziemy się problemu, jakim często jest zalegający gruz na terenach wokół odrestaurowanych budynków, takich jak kamienice lub dawne dworki.

Aranżacje

Po zakończeniu przebudowywania i odnawiania wnętrz, przychodzi najprzyjemniejszy etap renowacji, czyli ponowne aranżowanie i wyposażanie wszystkich pomieszczeń. Budynki, takie jak kamienice, stare domy i dworki, bardzo często posiadają przestrzenne i wysokie pomieszczenia. Daje to ogromne możliwości aranżacyjne i pozwala umeblować je w wyjątkowym stylu. Bardzo powszechnym stylem wykorzystywanym do urządzania tego typu wnętrz, jest retro lub vintage, które zawiera odnowione, stare meble. Antyki i dawne elementy dekoracyjne, które zostaną odnowione i odpowiednio zabezpieczone, mogą stanowić mocne punkty, przyciągające wzrok i uwagę od razu po wejściu do pomieszczenia. Najważniejsze to jednak zachować harmonię oraz spójny styl w całej nieruchomości. Zestawianie ze sobą zarówno elementów nowoczesnych z antykami, może prowadzić do średnio zadowalających efektów i wrażenia chaosu aranżacyjnego. Jeśli samodzielne urządzanie wnętrz starego budynku jest zbyt dużym i skomplikowanym wyzwaniem, warto korzystać z usług projektantów, którzy zaproponują najlepsze i jednocześnie bardzo stylowe i funkcjonalne rozwiązania.

Możesz również polubić…