Psi przyjaciel na długie lata.

Jednym z najdłużej żyjących psów jest zarówno najmniejszy przedstawiciel tego gatunku- chihuahua. Psy te należę do grupy 9 FCI- psy ozdobne i do towarzystwa. Od osobników tej rasy nie wymaga się, by były psami przeznaczonymi do szkolenia, a mimo to są bardzo chętne do nauki.
Żyją długo, bo pojawią się wzmianki, że nawet 20 lat. Żyją raczej w zdrowie i są bardzo aktywne i żwawe aż do późnej starości. Bywają jednak narażone na niektóre schorzenia bardziej niż inne rasy. Mogą łatwo ulegać urazom, co jest dla nich niebezpieczne głównie ze względu na to że może u nich pozostawać niezrośnięte ciemię, a więc niedostateczna ochrona struktur mózgu. Częściej również cierpią na podwinięcia soczewki czy problemy z układem kostno-stawowym- zwichnięcie rzepki. Przez swoje małe wymiary napotykają również na kłopoty podczas rozrodu- położnicze.

 
Charakter mają bardzo mocny. Są ciekawskie, towarzyskie i bardzo odważne. Nie zdają sobie sprawy ze swej maleńkiej postury, przez co obszczekują i zaczepiają dużo większe od siebie psy. Potrzebują kontaktów z człowiekiem, są psami tzw. jednego pana, za którym chodzą krok w krok i starają się go bronić przed wszelkiego rodzaju niebezpieczeństwem.
Są psami, który potrzebują być oczkiem w głowie swoich właścicieli, dlatego wymagają dużej uwagi. Są tanie w utrzymanie jednak cena kupna jest dość wysoka, czasami zdarzają się chiuaua za darmo, jednak wtedy należy się liczyć z tym, że nie jest pewne ich pochodzenie i będą to psy bez rodowodu.

 

Możesz również polubić…