Wierzby i ich kwiatostany.

Wiosna jest czasem, w którym po zimowym letargu przyroda powoli budzi się do życia. Jednym z pierwszych, wczesnych oznak wiosny są tzw. “bazie kotki”, które występują na gałęziach wierzb. Wierzby są jednym z najszybciej rosnących drzew w Polsce, są również uważane za symbol polskości.

Rodzaje wierzb i ich dekoracyjne kwiatostany.

Wśród wierzb, które są najbardziej powszechne i rosną w formie dużych drzew można wyróżnić:

 • wierzbę białą – jest to jeden z najczęściej występujących gatunków tych drzew w Polsce. Jest dużym, okazałym drzewem liściastym, jej korona jest szeroka. Często jest ogławiana, przez co jej wygląd właśnie najbardziej kojarzy się z polskim krajobrazem.
  Po ogłowieniu tworzy charakterystyczną sylwetkę, posiada wówczas bardzo gruby i krótki pień, który rozszerza się ku górze. U góry posiada pióropusz cienkich gałęzi odrostowych.
  Wiosną osobniki męskie tej wierzby tworzą krótkie, stojące, żółtawe kotki – opadają one po utracie pyłku,
 • wierzba krucha – jest jedną z wierzb, które wyrastają na duże, okazałe i wysokie drzewa. Jest ona podobna do wierzby białej, różni się od niej głównie wyglądem liści i bardziej kruchym drewnem.
  Kwiaty tej wierzby zbierają się w dosyć sztywne kotki, są rozdzielnopłciowe. Wierzba krucha zakwita ok. 2 tygodnie wcześniej, niż wierzba biała. Jej kwitnienie przypada na koniec marca, kwitnie do maja,
 • wierzba płacząca – znana jest ze swojego charakterystycznego wyglądu, który czyni ją jednym z najbardziej efektownych i ozdobnych dużych drzew rosnących w Polsce. Wierzba ta charakteryzuje się długimi, wiotkimi, luźno zwisającymi praktycznie do samej ziemi gałązkami.
  Jeśli chodzi o kwiaty, jest to wyjątkowa z odmian, która w jednym kwiatostanie posiada zarówno męskie, jak i żeńskie kwiatostany – niewielkie, sztywne, wygięte kotki. Kwitnie wraz z rozwojem liści, jest to zazwyczaj kwiecień lub maj,
 • wierzba iwa – jest wyjątkiem wśród wierzb zarówno pod względem rozmiaru, jak również posiadanych kwiatów. Wierzba ta nie rośnie w formie okazałego drzewa, jest krzewem, który nie osiąga tak dużych rozmiarów, jak opisane wcześniej wierzby. Jej kwiatostany również są inne, ponieważ są to znane wszystkim dobrze, zbierane przed Świętami Wielkanocnymi “bazie” – najbardziej rozpowszechnione wśród wierzbowych kwiatów.

 

Możesz również polubić…